Sobotní ráno začalo hned pěkně od podlahy – pravděpodobně vrcholem 13. ročníku MFA. Po 38 letech od veleúspěšné společné expedice na Mt. Everest usedly vedle sebe na jednom pódiu tři legendy horolezectví: Reinhold Messner, Peter Habeler i Wolfgang Nairz.
Během panelové diskuse dokázali, že jsou nejen velkými osobnostmi alpinismu, ale i velmi zdatnými řečníky a filosofy. Po nabité autogramiádě v malém sále představila svůj poslední projekt česká himálajská hvězda Radek Jaroš.
S vtipem jemu vlastním povyprávěl o prvních štacích projektu Koruna Světa, který spočívá ve výstupu na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Potom se na pódium vrátil další Rakušan – tentokrát specialista na počasí v horách – Karl Gabl. A také specialista na neskutečně zajímavé přednášky. Tématem té pražské byly zimní expedice na nejvyšší vrcholy planety - příběhy plné lidských triumfů i tragédií v boji s extrémním počasím v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou...
Atmosféra se z mrazivých osmitisícovek přenesla do slavnostního rozpoložení. Významní představitelé nepálské alpinistické scény Ang Tshering Sherpa a Deepak Raj Joshi se rozhodli v Praze oslavit 60. výročí od prvovýstupů na Makalu a Kangchenjungu a předali pamětní medaile všem přítomným zahraničním i domácím alpinistům, kteří na jeden nebo oba tyto vrcholy vystoupili (z přítomných ve Slovanském domě to byli: Reinhold Messner Peter Habeler, Soňa Boštíková, Josef Šimůnek, Leopold Sulovský a Radek Jaroš). S prázdnou z pódia neodešel ani Ang Tshering, který za své nesporné zásluhy na poli alpinismu, cestovního ruchu i ekologických aktivit v Himálaji zaslouží ocenění. Z rukou ředitele MFA Ladislava Jirásko si převzal Malý pražský křišťálový cepín.
Když už byl program u trofejí v podobě cepínu, bylo celkem nasnadě pozvat jednu z předních osobností letošního ročníku – držitele Zlatého cepínu za famózní prvovýstup ve čtyřkilometrové Rupálské stěně Nanga Parbatu. Tím nebyl nikdo jiný než Američan Steve House. Špičkový výkon v největší stěně světa prezentoval i špičkovou přednáškou, která potvrdila jeho pověst skvělého řečníka.
To samé se dá říci a k tomu dvakrát podtrhnout o hlavní hvězdě festivalu – Reinholdu Messnerovi, jehož poutavé vyprávění plné filosofických úvah a emocí udělalo tu nejlepší tečku za sobotním programem. Že se jednalo o vrcholný okamžik celé třináctileté historie MFA, potvrdil i ve švech praskající Slovanský dům zaplněný do posledního místa, který ho nakonec odměnil standing ovation!
Diváky v nabitém sobotní programu nejvíce zaujal Steve House (USA), který si díky jejich hlasování vysloužil Stüdlovu cenu za nejlepší přednášku dne.
A zítra se těšíme na další velká jména - Máru Holečka, Marka Prezelje, Aleše Česena, Petera Habelera, Viki Grošelje a další!