Nedělní ráno... tradiční čas pro skvělého českého alpinistu, baviče, nespoutaného živla – Máru Holečka. Ranní kafe je oproti energii, kterou Mára vlije do žil naplněnému sálu, nic. Letos se počtvrté pokoušel o famózní prvovýstup po nové cestě na Gasherbrum I – opět neúspěšně. A zase o tom vyprávěl – velmi úspěšně! Márovy přednášky prostě mají grády, vtip, ale i myšlenky!
To nejlepší ze slovinského alpinismu napříč generacemi – tak by se dala charakterizovat sestava sobotní panelové diskuse. Vezmeme-li to od nejstaršího, pak to byli Viki Grošelj, Marko Prezelj a Aleš Česen. Velká jména prezentovala slovinskou horolezeckou scénu, která dlouhodobě patří ke světové špičce.
Rakouský horolezec, skialpinista, horský vůdce a letecký záchranář v jedné osobě Markus Amon pozval diváky na vskutku krásný běh Glockner Ultra Trail. Jak název napovídá, trasa závodu vede okolo nejvyššího rakouského vrcholu Großglockneru. Tomuto extrémnímu běhu byla věnována i jedna ze tří výstav 13. ročníku MFA.
S festivalem jsou tradičně spojené i přední české lezkyně v mládežnických kategoriích Markéta Janošová a Eliška Adamovská. Už z názvů jejich přednášek „Ze soupeřů kamarádi“ a „Můj splněný sen“ můžeme vyčíst, že se jim daří skvěle na závodech, ale i v životě obecně. Diváci v sále Slovanského domu se přesvědčili, že české lezení má hodně slušnou budoucnost – i díky těmto šikovným dívčinám!
Neděle patří také vyhlašování soutěží ALPENVEREIN.CZ Výstupy roku a Horolezec roku, kterou vyhlašuje společnost ALPY společně s ČHS. Cenu za nejlepší sportovní výkon v horách nad 6000 m si převzal Zdeněk Hák za první český a historicky druhý sjezd z vrcholu Noshaq (7492 m). Nejlepší sportovní výstup dětí a mládeže do 16 let předvedly v roce 2016 Markéta Janošová a Eliška Adamovská, když se jim podařilo přelézt cesty obtížnosti nad 7a (8 UIAA). Nejlepší sportovní výkon v Alpách učinil výstupem cesty Hyper Finale 9a+ Adam Ondra.
Adam rovněž (s nádechem překvapení známým ze Zlatých slavíků Karla Gotta) obhájil vítězství v soutěži Horolezec roku. Adam se ale po svém famózním volném přelezu Dawn Wall (kterým si vysoce pravděpodobně pojistil další obhajobu) nestihl vrátit z USA, a tak ho na pomyslných stupních vítězů zastoupili rodiče. Pro úplnost dodejme, že třetí největší počet hlasů v soutěži Horolezec roku získal Martin Stráník, a druhá příčka patří Lucce Hrozové, toho času rovněž za velkou louží, ale v Kanadě (diplom převzal otec Libor Hroza). Porotu soutěže tvoří: společnost ALPY, ČHS a odborné časopisy –lidé&HORY a Everest a portály Lezec.cz a Horyinfo.cz.
Pokud má někdo z přednášejících neodolatelné charisma, je to Peter Habeler. Rakouská legenda alpinismu předvedla ve strhující přednášce své výstupy v horách z posledních let, kdy mu je už přes sedmdesát let. Neuvěřitelný elán, životní optimismus, láska k horám. Snad nikdo nepůsobil tak motivujícím dojmem jako tento tradiční host MFA. V sále zafungovala velmi silná chemie, o čemž svědčil na konci dlouhý potlesk ve stoje a Peterovy slzami zalité oči.
Úplný závěr ale patřil „mladé pušce“ ze Slovinska, o rovných 40 let mladší než jeho předřečník – Aleši Česenovi. V přednášce věnované extrémním prvovýstupům potvrdil, že Zlatý cepín nedostal jen tak náhodou a že dělá čest jménu „Česen“ (po jeho otci se na K2 jmenuje Česenův pilíř).
Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku si domů do Zillertálských Alp odvezl Peter Habeler.
DĚKUJEME VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM A PARTNERŮM! Těšíme se na 14. ročník ;-).