Peter Habeler (AT)

Peter Habeler, Everest květen 1978 – první výstup člověka na nejvyšší vrchol světa bez podpůrného kyslíku

Peter Habeler o prvním výstupu na nejvyší vrchol světa bez kyslíkového přístroje říká:
„Na Hidden Peaku, který je nejmenší z osmitisícovek, má 8080 metrů, jsme s Reinholdem zjistili, že můžeme i mnohem výše bez onoho údajně nepostradatelného technického vybavení tj. bez lahví kyslíku na zádech. Byl tu ale především morální či psychologický problém. Jsme vůbec schopni vystoupit do těchto výšek? Zvládneme tyto výšky bez kyslíku? Dá se vylézt až na vrchol? Dá se přežít bez kyslíku v 8800 metrech? To byla velká otázka a jediná odpověď na ní byla: Zkusme to.
Měli jsme tehdy v týmu výborného doktora, který říkal, zkuste to a uvidíte, jak to půjde. A hlavně, věděli jsme, že jsme v kondici a že můžeme postupovat opravdu velice rychle. Že můžeme reagovat nesrovnatelně lépe než dosavadní výpravy. Místo pěti, deseti lidí jste nahoře dva. Vaše myšlení musí být tak trochu i souběžné s myšlením partnera. A to nám s Messnerem až do Everestu skutečně ladilo. Byli jsme na stejné vlně. To byl náše obrovská výhoda.“

Muž, který spoluvytvářel současnou historii alpinismu i alpského lezení. Peter Habeler. i ve svých 80 letech stále aktivně chodí po horách a leze po obtížných skalních stěnách. Hory jsou jeho životem, v horách se cítí svobodný a volný, v horách vidí svět z nadhledu.

T.Norgay a E.Hillary

T.Norgay a E.Hillary před výstupem

Peter Habeler, foto W.Nairz

Rainhold Messner, foto W.Nairz

 

Jméno této rakouské legendy je v alpinistickém světě skloňováno ve všech pádech již po mnoho desítek let. Peter Habeler žije v rakouském Mayrhofenu, obklopeném jeho domovskými Zillertálskými Alpami, kde od roku 1993 provozuje alpinistickou a lyžařskou školu Mount Everest.

 

Ve svých 23 letech složil zkoušky a obdržel diplom profesionálního horského vůdce. Pouhý rok poté se stal členem vzdělávacího týmu svazu horských vůdců a v letech 1972 až 1978 této instituci šéfoval. Jeho horolezecké ambice postupně překročily hranici Zillertálských Alp, i když nikdy nepřestal toto pohoří považovat za své nejoblíbenější. Do povědomí světového horolezectví se poprvé dostal díky náročným cestám na masivu Mount Blancu (např. Grand Pilier d´Angle) a extrémními výkony na kalifornském El Capitanu (např. Salathé Wall).

Zlomový okamžik jeho kariéry přišel v roce 1966, kdy se poprvé navázal na jedno lano s Reinholdem Messnerem. V roce 1974 spolu přelezli severní stěnu Eigeru v rekordním čase pod 10 hodin. Právě rychlost, zkušenost a flexibilita byly největšími přednostmi tohoto „dream teamu“. Ty následně dokázali zužitkovat v Andách a nakonec na nejvyšších vrcholech planety v Himalájích. V roce 1975 prostoupili ve dvojici s lehkými batohy severozápadní stěnou na vrchol Gasherbrummu I (8068 m). Stanovili tak první velký milník horolezectví, neboť jako první na světě zdolali osmitisícovku alpským stylem.

Největší okamžik jejich společné kariéry přišel o tři roky později, kdy oba stanuli jako první lidé na vrcholu Mount Everest (8848 m) bez použití kyslíku. Po této senzaci však do té doby nerozlučná dvojice společné lano opustila. Každý se vydal vlastní cestou. Ta Habelerova vedla přes osmitisícové vrcholy Nanga Parbat (1985), Cho Oyu (1986) a Kangchanjungu (1988). Výstupy na K2 a Dhaulagiri musel ukončit z důvodu špatného počasí.

V květnu 2007 vydal Peter novou knihu "Das Ziel ist der Gipfel" (Cíl je vrchol). Zde se mimo jiné zamýšlí nad rozdílným přístupem k horolezectví dnes a před několika lety: „Když jsme lezli po horách, neexistoval jiný cíl než vrchol. Museli jsme podávat maximální výkony a podstupovat velká rizika, abychom jich dosáhli co nejrychleji. Pro dnešní špičkové horolezce představuje vrchol výstup z jejich cesty. Na vrcholu se těší nad překonanými obtížemi, které museli překonat.“

Peter Habeler dnes stále aktivně sportuje. Občas si zaleze s kamarády, nejčastěji se ale věnuje trekingu v Zillertálských Alpách nebo v Nepálu, který alespoň jednou v roce navštěvuje. Letos na konci března (2017) přelezl s Davidem Lamou ve svých 74 letech severní stěnu Eigeru!

Internet:
www.habeler.com

Fotografie:

alt
V severní stěně Eigeru s Davidem Lamou, 2017

alt
Na vrcholu Gasherbrumu I (8068 m)

alt
Michl Dacher a Peter Habeler při výstupu na Nanga Parbat

alt
Peter Habeler a Hans Kammerlander na festivalu v roce 2007