Ročník 2011

O rozjezd dne plného přednášek špičkových lezců a alpinistů se postaraly filmové reportáže z campů pro čtenáře lidé&HORY a dokument z extrémního štafetového závodu Dolomitenmann, který si na festivalu odbyl svou premiéru. K velmi významným alpinistickým počinům letošní sezóny patřil prvovýstup na do té doby nevystoupený vrchol  K7 West. Dva členové úspěšné slovinské expedice – mladíci Nejc Marčič a Urban Novak tento extrémní počin představili na velmi zajímavých fotografiích a na krátkých videích.

alt

Radek Jaroš vyrazil na svou dvanáctou osmitisícovku sám. Publiku představil radosti i strasti takovéto osamělé expedice opět ve velmi otevřené a živelné přednášce, jak jsme u tohoto pravidelného hosta festivalu zvyklí. Zpět k tématu extrémních prvovýstupů ve velehorách vrátil program festivalu americký horolezec Mark Richey. Ve skvělé přednášce diváky vtáhnul do příběhu plného napětí ale s dobrým koncem, kterým byl prvovýstup na druhou nejvyšší nezlezenou horu Saser Kangri II. Svým humorným vystoupením publikum několikrát rozesmáli tradiční baviči a špičkoví lezci, kteří své úspěchy vnímají s velkým nadhledem, Dušan „Stoupa“ Janák a Pavel „Bača“ Vrtík. Přednášku pojali jako "vědeckou konferenci", na kterou se také patřičně oblékli. Po zábavě přišel na řadu oficiálnější program v podobě předání ocenění „Výstup roku“ a „Horolezec roku“.

alt

Tento titul obhájil současně nejlepší (nejen) český lezec Adam Ondra, který na pódiu zůstal, aby diváky okouzlil svými doslova nadpozemskými lezeckými výkony. Jednoznačně se postaral o jeden z vrcholů letošního ročníku Smíchovského festivalu alpinismu. To samé se dá říct i o mimořádně poutavé přednášce Španělky Edurne Pasaban, která jako druhá žena na světě zdolala všech 14 osmitisícových vrcholů. Trofej za nejlepší přednášku nedělního dne nad hlavu zdvihl, stejně jako loni, Radek Jaroš. Všem přednášejícím, divákům a partnerům festivalu upřímně děkujeme a těšíme se na viděnou při příštím ročníku!

Fotografie Petra Piechowicze ze všech tří dnů festivalu si prohlédněte ZDE.

 

Sobota přinesla řadu zajímavých přednášek

Hned v té úvodní – s názvem „Tibetské Alpy“ zavedl japonský objevitel a horolezec Tomatsu Nakamura diváky do neznámých oblastí Tibetu. Na plátně se objevila celá řada doposud nezlezených šestitisícových vrcholů, které doplnil zajímavým komentářem týkajícím se i obyvatel těchto oblastí a jejich kultury. Potom na scénu přišel Jan Hluchý (alias v Manfred Kauschka), aby odstartoval nejvtipnější vystoupení celého dne. Film „Tenkrát v ráji“ přišli jeho protagonisti (včetně režiséra Davida Svárovského a hlavní postavy filmu Jana Duchoně) uvést v dobových krojích, jak se na velmi zajímavý a vtipně zpracovaný retro dokument o prvovýstupu na Kobylu sluší.

alt

Plátno národního domu následně zaplavila běloba zasněžených plání Patagonie, kam se letos vydal extrémní lyžař Björn Heregger a snowboardista Max Zipser. V lyžařské tématice pokračovala i nejznámější slovenská skialpinistka Ivana Filová, která představila několik těžkých sjezdů v Tatrách. Krásy i úskalí nejvyšších hor všech sedmi kontinentů poutavě vyprezentoval skvělý všestranný sportovec Helmuth Linzbichler. Vyprávění oživil mnoha silnými zážitky během expedic – jedním z nich byl například výstup na Mt. Everest ve věku 66 let. Pozornost publika následně přitáhla osmá nejvyšší hora světa Manaslu a vyprávění členů letošní úspěšné české expedice Honzy Krabce, Honzy Trávníčka, Kuby Vaňka a Miloše Pintíře.

alt

Poté se na pódiu předávalo druhé významné oceněním za celoživotní přínos rozvoji alpinismu. Z rukou prezidenta festivalu Ladislava Jiráska si ho převzal pravidelný host festivalu z Nepálu Ang Tshering (honorární člen UIAA a poradce nepálské vlády pro rozvoj turistiky v Nepálu a v Himálaji).  Vyvrcholení sobotního večera patřilo mixovým terénům a zamrzlým ledopádům. Jízdu na konečcích hrotů ostře nabroušených ledových zbraní a maček odstartovala česká reprezentantka Lucka Hrozová a o finále se postaral jeden z nejlepších zástupců této lezecké disciplíny – Albert Leichtfried. Diváky tentokrát nejvíce zaujala přednáška domácích alpinistů. Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne si z Národního domu zaslouženě odneslli účastníci expedice Manaslu 2011.

 

Pátek

Úvod pátečního dne Smíchovského festivalu alpinismu patřil poutavě zpracovanému dokumentárnímu filmu o účasti českých horolezců na letošním Mistrovství světa v lezení v Arcu. Zejména lezce zaujala přednáška Petera Thalera, který představil rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko jako lezecký ráj. Andreas Jentzch diváky nadchl a také inspiroval precizně zpracovanou přednáškou s poutavými fotografiemi i krátkými filmy z nejhezčích evropských ferat. Po slavnostním zahájení za účasti nepálských partnerů festivalu  v čele s Ang Tsheringem se již středem pozornosti stala horolezecká legenda Peter Habeler. Ten si nejprve převzal nádhernou cenu za celoživotní přínos alpinismu, Pražský křišťálový cepín, o níž následně jakožto vystudovaný malíř na sklo prohlásil, že to je nejkrásnější trofej, kterou kdy dostal.

alt

Jeho následná přednáška byla skvělým komplexním dílem, ve kterém Peter Habeler představil svou horolezeckou kariéru v kontextu alpinistické historie, ale hory prezentoval také jako součást běžného života, která lidi činí lepšími a pokornějšími bytostmi. Postaral se tak jednoznačně o vrchol dnešního dne a patrně i celého festivalu. Za své pověstné sympatické vystupování a skvělou přednášku si na základě hlasování publika, které mu dlouze tleskalo vestoje, z Národního domu odnesl ještě jednu trofej – Stüdlovu cenu za nejlepší přednášku dne.

Čtvrtek

Čtyřdenní šňůra přednášek v Národním domě začala dnes velmi zajímavými přednáškami na odborné téma „záchrana ve vysokých nadmořských výškách“.

alt

Zájemců z řad veřejnosti se v publiku neobjevilo tolik, jako tomu bude ve třech nadcházejících dnech. Ten, kdo si ale o čtvrtečním odpoledni udělal čas, odešel z Národního domu s mnoha zajímavými a především praktickými informacemi, které využije při plánování vysokohorských túr i při jejich průběhu.

alt

Celé odpoledne a večer probíhal spíše jako odborná konference (přístupná veřejnosti), čemuž odpovídalo i zařízení hlavního sálu. Zítra se festival vrací do svých klasických kolejí. Jste srdečně zváni!

Fotografie od M. Feszanicze si prohlédněte ZDE.