Druhý den festivalu rozjela moje maličkost v sedle kola, vzal jsem to z novopacké 24hodinovky (2013) až do cíle 4960 km dlouhého Race Across America (2019).
Malá, šikovná, rozumná a neskutečně cílevědomá... Markéta Janošová představila své poslední skvělé přelezy a úspěchy na závodech, od kterých by se ráda odrazila vstříc olympijské budoucnosti. Po její přednášce ji jistě bude držet palce zase o pár lidí víc.
Do alpinistických vod nasměroval program špičkový slovenský horolezec Martin Krasňanský, který má za sebou celou řadu parádních prvovýstupů po celém světe. Jak extrémní a náročná může být taková expedice představil na hodně divoké výpravě do Grónska. Radost poslouchat a koukat...
Hranice alpinismu i v těch nejvyšších horách světa svého času posouvala i rakouská legenda Wolfgang Nairz. Dnes už jeho cíle neleží vysoko na vrcholech či v obrovských stěnách. Jeho srdce patří kromě domácí alpské kotliny Nepálu, kde rozjel obdivuhodné projekty zasluhující mezinárodní pozornost, které se těšily i jeho expedice.
Na Wolganga navázal „insider“ Ang Tshering Sherpa, který představil krásu, ale i křehkost a největší hrozby Nepálců, kterými jsou změna klimatu a globální oteplování. Z jeho přednášky byla cítit velká láska ke své zemi a především pak k přírodě, s níž obyvatelé Nepálu souzní. Dojem umocnil i tradiční šerpský kroj, který si Ang před přednáškou oblékl.
Že může české sportovní lezení pomýšlet na dobrou budoucnost, potvrdila Eliška Adamovská, která se dnes prosazuje na mezinárodní úrovni a dnes patří i coby juniorka mezi absolutní domácí špičku. Nicméně zdůraznila, že studium a život vrcholového sportovce je hodně náročná kombinace. Jejím cílem je totiž také stát se špičkovou fyzioterapeutkou, což se jí s její vůlí jistě podaří!
Přední česká slacklinerka Anna Kuchařová, která v pátek přešla lajnu nad hlavami diváků, představila její největší životní vášeň – chůzi vysoko nad zemí po 2,5 cm široké lajně. Než se pustila do poutavého vyprávění a promítání úžasných fotek a videí, prošla se nad velkým sálem znovu. Premiéra takto uvnitř budovy na indoorové akci Anču nadchla a byla šťastná, že MFA Praha 2019 ji něco takového umožnil.
Po představení čestných hostů MFA Praha 2019 zazářily na pódiu dvě hvězdy závodního lezení, zejména pak boulderingu. Několikanásobná mistryně světa Anna Stöhr a její přítel, rekordman v počtu vítězství ve světovém poháru Kilian Fischhuber. Oba se po prezentaci svých skvělých výsledků v závodní kariéře dostali k současné vášni – lezení na skalách bez závodního stresu. Kilian si ho užíval například i na doslova objevné lezecké expedici na Sibiř a zcela neznámý skalní masiv Ulakhan Sis. Projekt představil ja úžasných fotografiích.
A když už jsme mluvili o hvězdách, pak posledního přednášejícího nelze charakterizovat jinak než supernovu! Adam Ondra nazval svou knihu i přednášku „Lezec tělem i duší“. K tomu není co dodat. Nebo vlastně je. On je zároveň skvělý řečník a motivátor! Skvělá přednáška o lezení z pohledu současného nejlepšího lezce byla vrcholem sobotního programu. Dotazy Adam ochotně zodpovídal ještě dlouho po deváté hodině!
V konkurenci výborných přednášek visela Stüdlova cena hodně vysoko – nakonec až tam nahoře u stropu na lajně... Divákům se nejvíce líbila přednáška Anny Kuchařové.
text: Daniel Polman / lidé&HORY
foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu